Opětovná výsadba chybějících rév
Opětovná výsadba chybějících rév mezi těmi, které přežily, je obvykle neuspokojivou reakcí na vzniklé mezery po odumřelých rostlinách, a to z několika důvodů. Kořeny révy, které přežily, mají tendenci zasahovat do prostoru chybějících rév, což ztěžuje zakořenění nové révy. A když se snažíte pěstovat vinnou révu bez vody, dodávání vody novým révám, kterou potřebují k zakořenění, podporuje růst povrchových kořenů přeživších rév, což je plýtvání jejich zdroji a v rozporu s výchovou révy na období sucha ve vrchních částech půdy.
Obtíže s vysazováním nových rostlin mezi staršími znamená čím dál nižší hustotou révy a to se projevuje nižšími výnosy.
Vzhledem k náročnosti vysazování nových rév mezi starými stojíte před obtížnou volbou, kdy s tím přestat a vytrhat celý blok, abyste mohli začít znovu. Pokud se přeživší révy trápí, nebo byly vinohrady vysazeny s nesprávnou odrůdou nebo na nesprávnou podnož, stojí za to je vytrhat a znovu vysadit.
Ale co dělat s vinohradem, kterému chybí 40 % révy, ale stále se z něj vyrábí některé z oblíbených vín? Zkuste techniku hřížení, která vám pomůže vytvořit znovu hustou révu. Ve skutečnosti je to stará technika, která využívá skutečnosti, že réva vinná se dokáže nepohlavně rozmnožovat. Pokud zakopete révový šlahoun, každý pupen má schopnost vyrašit kořeny. Spojení s mateřskou révou pomáhá vyživovat novou révu, zatímco se její kořeny usazují a pronikají do spodních vrstev za vláhou. Nakonec můžete spojovací část odříznout a nová réva už poroste sama.
Jak na množení hřížením?
Hřížení je složitější než rozmnožování vinné révy řízkováním, ale má tu výhodu, že rozmnožená část i nadále přijímá vodu a živiny z mateřské rostliny, zatímco se jí tvoří kořeny a prodírají se hlouběji k vodě.
Při řezu zdravé révy zachovejte jeden šlahoun nad rámec toho, co používáte k produkci hroznů v daném roce, a pak ho zakopejte pod zem, aby konec vyčuhoval nad zem v místě chybějící révy. Šlahoun v zemi dobře upevněte nějakým hákem, aby byl zajištěn jeho neustálý stálý kontakt s půdou. Aby však z ohnutého stonku vyrostla nová rostlina, musí nad zemí zůstat několik centimetrů stonku s listy. Tyto nové révy budou růst, podporované zavedenými kořenovými systémy mateřských rév, ještě několik let. Teprve po letech se můžete rozhodnout, zda spojovací větev odříznete, nebo ji ponecháte. To lze teoreticky dělat donekonečna: jedna réva se vrství do druhé, do další a další. Slyšel jsem příběhy o celých lánech, které se tímto způsobem rozmnožují z jediné startovací révy. Pokud se vám podaří obnovit hustotu révy ve vašich oblíbených starých blocích, aniž byste museli staré révy vytrhávat, je to pro vás obrovské vítězství.
Hřížení na vzduchu
Když si chcete vytvořit novou sazeničku ze své oblíbené vinné révy, tak se hodí hřížení na vzduchu. Při hřížení na vzduchu se cílová oblast šlahounu poraní směrem nahoru 4 cm dlouhým řezem a otevřená se zajistí párátkem nebo podobným způsobem, nebo se odstraní proužek kůry. Rána se poté obklopí hrudkou vlhkost zadržujícího média, jako je rašeliník nebo látka, a poté se dále obklopí bariérou proti vlhkosti, jako je plastová fólie přivázaná nebo přilepená k větvi, aby se zabránilo ztrátě vlhkosti nebo vniknutí příliš velkého množství vody, například z deště. Na ránu se dobré aplikovat kořenový hormon, který podpoří růst kořenů. Jakmile z rány vyroste dostatečné množství kořenů, stonek se oddělí od mateřské rostliny a zasadí se, přičemž se dbá na to, aby byl chráněn před přílišným sluncem a vyschnutím, dokud se nové kořeny neuchytí. Vytvoření dostatečného množství kořenů může trvat týdny až měsíce.
Video návody na hřížení vinné révy
hřížení v půdě pomocí pet lahve
jak si hřížením vypěstovat několik rostlin z jednoho šlahounu